ZDALNE STEROWANIE GŁOSOWE ROBOTEM PRZEMYSŁOWYM

Uwaga! Niniejsza instrukcja będzie dostępna także on-line podczas ćwiczeń laboratoryjnych

ZADANIE: Celem ćwiczenia jest opracowanie systemu zdalnego sterowania głosowego robotem Movemaster-Ex w zakresie zadań, które będą określone przez prowadzącego zajęcia. W ramach ćwiczenia trzeba będzie zaprojektować i zapisać w języku HTML stronę internetową służącą do zdalnego sterowania tym robotem za pomocą komend głosowych w języku quasi-naturalnym. Zapis ten będzie zawierać także skrypty JSCRIPT służące do głosowego wprowadzania danych do elementów formularzy tej strony. Biblioteki stosownych funkcji JSCRIPT będą udostępnione przez prowadzącego.
Równolegle do tego musi być utworzony program w języku ARLANG, który będzie realizował funkcję serwera, a zarazem sterował robotem według zleceń otrzymywanych od klienta.


PRZYGOTOWANIE: Przed przystąpieniem do ćwiczenia należy zapoznać się z podstawami budowy stron internetowych służących do rozpoznawania mowy, a także z objaśnieniami i przykładami podanymi na wykładzie (prezentacja w formacie PDF). Zalecane jest też bardziej szczegółowe zapoznanie się ze strukturą plików HTML (na podstawie dowolnego źródła np. www.kurshtml.edu.pl) oraz z podstawami programowania w JSCRIPT (np. korzystając z kursu zamieszczonego na stronie internetowej www.kursjs.pl).
Niezbędne jest zaznajomienie się z zasadami programowania robota MOVEMASTER, opisanymi w pliku ROBOT.TXT.
Ponadto należy się zapoznać z treścią pliku ARLANG.TXT (oprócz rozdziału "Procedury języka Arlang służące do komunikacji z systemami analizy obrazu i analizy mowy") a w szczególności z procedurami i funkcjami języka ARLANG, umożliwiającymi komunikację za pomocą protokołu HTTP.
Aby móc wprowadzać dane do formularzy strony internetowej za pomocą komend głosowych w języku quasi-naturalnym, należy się zaznajomić z zasadami opisu komend głosowych, a w szczególności z zasadami opisu semantyki.
Zaleca się aby każdy uczestnik szczegółowo prześledził przykłady umieszczone w tej dokumentacji. Ich całkowite zrozumienie jest konieczne do prawidłowego zrealizowania ćwiczenia.